Våra Ekipage

Välkommen till Ockelbo Brukshundklubb


Våra Ekipage

Bild kommer

Förare: Emilie Fridlund

 

Hundens namn: Diamonds of Aros I Want It All Elit

 

Hundens smeknamn: Elli

 

Född (hunden): 2014-11-23

 

Ras: Dvärgpinscher

 

Tränar: Nosework,Lydnad, Rallylydnad, Freestyle/HtM


(framtidsplaner är viltspår)



Tävlar i: Nosework, Rallylydnad & Lydnad

 

Meriter: Gk doftprov EUK,LAG& LAV, RLD N, RLD F, RLD A

Uppflyttad till klass 2 i NW TSM


Förare: Emilie Fridlund

 

Hundens namn: Theneican´s Xpend

 

Hundens smeknamn: Otto

 

Född (hunden): 2012-08-05

 

Ras: Dvärgpinscher

 

Tränar: Rallylydnad, Nosework  


Tävlar i: Nosework, Utställning


Meriter: Gk doftprov

Förare: Anna Nyström


Hundens namn: Cajiro´s Black Joy


Hundens smeknamn: Joy

 


Född (hunden): 2009-11-16


Ras: Australian Shepherd


Tränar: Allt som är kul


Tävlar i: Sök, spår, rally och lydnad


Meriter: KORAD RLD N

RLN F uppf högre sök

Förare: Kenneth Törnquist

 

Hundens namn: Ocke Av Midälvaland

 

Hundens smeknamn: Ockelbo 300

 

Född (hunden): 2011-06-09

 

Ras: Schäfer

 

Tränar: Spår och lydnad och på vem som bestämmer.

 

Tävlar i: Spår

 

Meriter: Uppflyttad Elit spår

Förare: Christel Diekmann


Hundens namn:

SE VCH, RLD N, RLD F

Quality Design Euphoria Spring


Hundens smeknamn: Moa


Född (hunden): 20120411


Ras: Engelsk Springer Spaniel


Tränar: Lydnad, Spår, Sök och Rallylydnad


Tävlar i: Tävlar Rallylydnad och viltspår så småningom Lydnad


Meriter: Exellent och Ck på utställningar, RLD N, RLD F, Känd mentalstatus, SVVCH

Förare: Christel Diekmann


Hundens namn: RLD N RLD F Creamtoffees Peek-A-Boo Puppet Rose


Hundens smeknamn: Goldie


Född (hunden): 20061121


Ras: Golden Retriver


Tränar: Lydnad, Spår och Apportering


Tävlar i: Lydnadsklass 1 och Rallylydnad


Meriter: RLD N, RLD F, Ck och exellent på utstsällning, Känd Mentalstatus och 1:a pris i lydnadsklass 1, GK anlagsprov viltspår

Förare: Erica Andersson


Hundens namn: Tomtemors Red Zorra


Hundens smeknamn: Carro


Född (hunden): 20060701


Ras: Australian Shepherd


Tränar: Spår, lydnad, uppletande, vallar våra egna får, lite agility


Tävlar i: Lydnad, spår


Meriter: Korad, LP II, godkänd högre spår, CERT, RLD N

Förare: Veronica Lindgren


Hundens namn: Stjernborgens Hero


Hundens smeknamn: Hero


Född (hunden): 2008-02-06


Ras: Australian Shepherd


Tränar: Lydnad, spår


Tävlar i: Lydnad, spår


Meriter: LP1, LP2, godkänd högre klass spår, Korad.

Förare: Louise Larsson


Hundens namn: Trail of siberias Wilja


Hundens smeknamn: Wilja, Willi, Lillan


Född (hunden): 2008-12-10


Ras: Schäfer


Tränar: Lydnad, spår, sök, freestyle,


Tävlar i: Lydnad, spår


Meriter: Korad, Good på utställning brukshundsklass, första pris lydnad 1, godkänd högreklass spår.

Förare: Mattias Sundberg


Hundens namn: Cefeus Vilda Vilja II


Hundens smeknamn: Vilja


Född (hunden): 2011-11-15


Ras: Australian Kelpie


Tränar: Lydnad och spår


Tävlar i: Lydnad


Meriter: 1:a pris lydnadsklass 3.

Förare: Annika Kjellén


Hundens namn: RLD N Meet MyOwn Hope Diamond


Hundens smeknamn: Hope


Född (hunden): 2007-01-31


Ras: Aussie


Tränar: Lydnad, spår, rapport, rallylydnad och lite trick


Tävlar i: Lydnad, spår och rapport


Meriter: 1:a pris lydnadsklass 2, uppflyttad högre klass rapport och högreklass spår. Uppf rallylydnad fortsättning.

Förare: Anna-Lena Åström


Hundens namn: Rabalder Nummer Ett


Hundens smeknamn: Bobo


Född (hunden): 20100512


Ras: Borderterrier


Tränar: Agilty, viltspår och annat vi tycker verkar kul.


Tävlar i: Agility


Meriter: Ännu inga

Förare: Susann Gunnarsson


Hundens namn: RLD N SE U(u)CH Törnskogens Norma Jean


Hundens smeknamn: Norma


Född (hunden): 2009-05-20


Ras: Field Spaniel


Tränar: RallyLydnad, Viltpår, Lydnad, Agility


Tävlar i: Viltspår


Meriter: GK anlagsklass Viltspår, Svensk Utställningschampion, RLD N.

Förare: Maud Hansson


Hundens namn: Guldgruvans Peo


Hundens smeknamn: LilleP, Peoplutt, Perolov


Född (hunden): 20081211


Ras: Bordecollie


Tränar: Fårvallning, lydnad, sök, spår


Tävlar i: Lydnad, Bruks, Fårvallning


Meriter: 1:a pris lk2, uppfl högre klass spår och sök, Godk Vallhund.

Förare: Amanda Stålberg

 

Hundens namn: LP1 New day's Kardemumma


Hundens smeknamn: Eddie


Född (hunden): 2010-02-07


Ras: Jack Russell Terrier


Tränar: Agility, spår, sök, lydnad


Tävlar i: Lydnad och agility


Meriter:LP1, excellent på utställning, 3:e placering i Hoppklass I

Förare: Anna Sundberg


Hundens namn: LP1, LP2 Cefeus Tilda II


Hundens smeknamn: Tilda


Född (hunden): 2011-04-10


Ras: Australian Kelpie


Tränar: Lydnad, spår, sök, agility, vallning


Tävlar i: Lydnad


Meriter: LP1, LP2, uppflyttad till lägre klass spår, 1 pinne i hoppklass.

Förare: Laila Lindgren


Hundens namn: Dielku Giron


Hundens smeknamn: Gira


Född (hunden): 2010-04-27


Ras: Aussie


Tränar: Lydnad, spår, sök, rapport


Tävlar i: Lydnad, spår


Meriter: 1:a pris lydnadsklass 2, Korad, uppflyttad elit klass spår, uppf högre klass sök, uppf högre klass patrullhund